لمینت دندان چیست ؟

لمینت و کامپوزیت : معنی لمینت یعنی پوسته . لمینت دندان به معنای پوسته ی نازکی از مواد هست که جهت تغییر شکل ، سایز و رنگ دندانها استفاده میشود . این موارد میتواند به دلخواه خود مراجع باشد یعنی سایز و رنگ و شکل دندانها را مراجعین به دلخواه و با مشورت پزشک خود میتوانند انتخاب نمایند و انجام لمینت به معنای خیلی سفید شدن دندانها نمیباشد بلکه رنگ لمینت را خود مراجع انتخاب مینماید . افراد جامعه لمینت را صرفا لمینت سرامیکی میدانند . در زیر انواع لمینت توضیح داده میشود .

انواع لمینت

لمینت دو نوع دارد ؛ لمینت کامپوزیتی و لمینت سرامیکی . افراد جامعه لمینت کامپوزیتی را کامپوزیت مینامند و لمینت سرامیکی را لمینت . در این متن جهت فهم بیشتر افراد ما نیز این قاعده را طبق تصور افراد جامعه رعایت مینماییم .

نکات مهم در مورد دندانپزشکی زیبایی و کامپوزیت و لمینت

 1. در دندانپزشکی به کمک چهار روش میتوان زیبایی دندانها را افزایش داد: لمینت ، کامپوزیت ، ارتودنسی ، بلیچینگ
 2. بهتر است قبل از درمان دندانپزشکی اطلاعات هر چند اندکی، کسب نماییم تا انتخاب درستی داشته باشیم .
 3. کامپوزیت ماده ی پر کردن دندان میباشد که شامل طیف رنگی طبیعی تا بسیار سفید و درجه شفافیت متفاوت میباشد ، دندانپزشک آنرا بر روی دندانهای بیمار فرم میدهد ، لمینت پوسته نازک سرامیکی است که گاها با تراش اندک (در حد نیم میلیمتر ) توسط لابراتوار دندانپزشکی ساخته میشود و روی دندان قرار میگیرد .بلیچینگ یعنی سفید کردن دندانها بدون تغییر در شکل و ابعاد دندانها که بیشترین نتیجه با استفاده همزمان این دو روش بدست می آید .
 4. داشتن دندانهای زیبا موجب افزایش اعتماد به نفس و پیشرفتهای اقتصادی و اجتماعی فرد در بلند مدت میگردد.
 5. دندانهای قدامی هر شخص باید از لحاظ زیبایی مورد رضایت فرد باشد در غیر این صورت مداخلات دندانپزشکی توصیه میگردد.
 6. لمینتهای امروز نیاز به تراش کمتری دارند و گاها بدون تراش هم انجام میشوند
 7. جنس لمینت از سرامیک است سرامیک نسبت به کامپوزیت استحکام بالاتری دارد و دچار تغییر رنگ نمیشود.
 8. در تعیین شکل و رنگ کامپوزیت ونیر و لمینت الگوی رنگی که شامل زردترین رنگ تا سفید ترین رنگ میباشد به مراجع داده میشود و با مشورت مراجع رنگ ایده آل متناسب با چهره بیمار انتخاب میشود.اما با بلیچینگ رنگ دندانها فقط امکان تغییر در حد یک یا دو درجه دارند و قابل پیشبینی نمیباشد.
 9. طبق نوشته کتابهای دندانپزشکی و مقالات میانگین عمر لمینت سرامیکی 15 سال و کامپوزیت 8 سال میباشد.
 10. در پروسه قراردهی لمینت و کامپوزیت دندانپزشک طی مراحل کار  مختلف از مواد و ابزارهای بسیاری استفاده مینماید، انجام دقیق تک تک این مراحل در کیفیت نهایی کار و طول عمر درمان موثر میباشد،و یکی از دلایل تفاوت قیمت مراکز مختلف همین امر میباشد .
 11. قبل از انجام کامپوزیت ونیر و لمینت در مواردی لبخند دیجیتال توصیه میشود.
 12. افرادی که قصد انجام لمینت و کامپوزیت ونیر را دارند باید بهداشت دهانی خود را به طور کامل رعایت نمایند.
 13. کامپوزیت ونیر ، بلیچینگ و لمینت تمامی دندانها حداکثر در دو یا سه جلسه انجام میشود.

مهمترین ابهامات مراجعین که بهتر است قبل از انجام لمینت رفع شود

 1. فقط در کامپوزیت نیازی به تراش دندان نیست ؛ این جمله نادرست میباشد لمینت های جدید را میتوان بدون تراش انجام داد اما عدم تراش دندان مزیت نمیباشد.
 2. برای تراش دندان در کامپوزیت یا لمینت دندان را مثل کله قند میتراشند؟ خیر تصویری که از تراش در ذهن مراجعین هست در واقع تراش روکش میباشد در صورت نیاز به تراش در لمینت یا کامپوزیت ،تراش در حد نیم میلیمتر خواهد بود و آن هم از قسمت جلوی دندان یعنی اگر تاج دندان دارای چهار سطح باشد یک سطح آن تراشیده میشود.
 3. در صورت انجام کامپوزیت یا لمینت ، اگر دندانم پوسیده شود امکان ترمیم آن وجود ندارد، این جمله نیز صحیح نمیباشد زیرا حتی اگر دندان لمینت یا کامپوزیت نباشد در دندانهای جلو دندانپزشک حفره دسترسی به پوسیدگی دندان را از پشت دندان ایجاد مینماید.
 4. انجام کامپوزیت یا لمینت اگر بدون تراش باشد قابل برگشت میباشد و میتوان آنها را از دندان جدا کرد و به حالت قبل برگشت:اشتباه میباشد زیرا باند کامپوزیت و لمینت به دندان فیزیکی نمیباشد،کامپوزیت یا لمینت اگر اصولی کار شوند موجب زیبایی دندانهای جلو شما میشوند و درصورتی که اصولی کار نشوند تعویض میشوند و با درمان مناسب جایگزین میشوند . اگر شما از نظر زیبایی از دندانهای جلو خود راضی میباشید دلیلی برای انجام کامپوزیت یا لمینت وجود ندارد و اگر از زیبایی دندانهای جلو خود راضی نمیباشید پس از انجام درمان مناسب راضی تر خواهید بود و دلیلی برای برگشت به حالت قبل از درمان وجود ندارد.
 5. رنگ کامپوزیت یا لمینت خیلی سفید است : قبل از انجام کامپوزیت یا لمینت شید رنگی دندانپزشکی که شامل زردترین رنگ یا سفید ترین رنگ میباشد به مراجعین داده میشود و با
 6. با انجام کامپوزیت یا لمینت دندانهام جلو زده میشوند: این حرف تا حدودی در مورد کامپوزیت صدق میکند، دلیل این موضوع هم خاصیت پوشش رنگ کمتر کامپوزیت نسبت به لمینت میباشد و دندانپزشک برای اینکه رنگ دندان زیرین را حذف نماید مجبور به استفاده ازلایه ضخیمی از کامپوزیت روی دندان میباشد.

فیلم رضایتمندی بیش از پنجاه نفر از دندانپزشکی دکتر بهمن پوراقدم و دکتر یلدا بازرگان

جهت مشاهده ، بر روی ویدئوی زیر کلیک نمایید  

 

فیلم محیط دندانپزشکی دکتر بهمن پوراقدم و دکتر یلدا بازرگان

در دندانپزشکی VIP دکتر بهمن پوراقدم و دکتر یلدا بازرگان علاوه بر لمینت و کامپوزیت تمامی خدمات دندانپزشکی ارائه میشود

جهت رزرو نوبت در دندانپزشکی دکتر بهمن پوراقدم با شماره021222220000تماس بگیرید