ایمپلنت چیست و اجزای ایمپلنت

ایمپلنت بهترین راه جایگزینی دندان از دست رفته میباشد . یک واحد ایمپلنت شامل سه قسمت :

1) فیکسچر : آلیاژ فلز تیتانیوم که نقش ریشه ی دندان را ایفا میکند .

2) اباتمنت : آلیاژ تیتانیوم که روکش ایمپلنت، به واسطه اباتمنت به فیکسچر متصل میگردد .

3) روکش ایمپلنت : از جنس سرامیک یا ترکیبی از سرامیک و فلز میباشد که نقش تاج دندان را ایفا میکند .

نکات مهم و همه چیز درباره ایمپلنت

1- بیش از سیصد نوع ایمپلنت وجود دارد که بیش از نیمی از آنها نوپا و بدون پیشینه میباشند . تنها پنج برند معروف ایمپلنت در دنیا وجود دارد که در کشورهای اروپایی  و آمریکا بخش اعظم مصرف ایمپلنت دندانپزشکی مربوط به این پنج ایمپلنت میباشد .حتی بعضی از برند ها شامل چندین مدل میباشند که از نظر کیفیت با همدیگر متفاوت میباشند همچون برند اشترومن که شامل مدل های اصلی اشترومن و مدل های کم کیفیت تر مانند neodent میباشد.

 

2-ایمپلنت از سه قسمت فیکسچر ( قسمتی که داخل استخوان قرار میگیرد ) ، روکش ، اباتمنت ( وصل کننده روکش به فیکسچر ) تشکیل شده است و هزینه و طول عمر ایمپلنت به کیفیت هر یک از این قطعات بستگی دارد .همچنین در پروسه ایمپلنت چندین قطعه دیگر برای آماده سازی استخوان و قالبگیری روکش نیز استفاده میشود که کیفیت این قطعات نیز در کار نهایی بسیار تاثیرگذار میباشد.

3- بعضی ازکشورها چندین شرکت سازنده ایمپلنت با کیفیت های متفاوت دارند ، پس کشور سازنده ایمپلنت تعیین کننده کیفیت نمیباشد و برند ایمپلنت مهم میباشد .

4- هر کدام از ایمپلنت های مطرح موجود در بازار و مدلهای مختلفت هر کدام از این برندها برای شرایط کلینیکی خاصی طراحی شده اند و مراجعه به مرکزی که دارای انواع سیستم ها و مدل های ایمپلنت میباشد از این جهت توصیه میگردد که دندانپزشک کاردان با توجه به شرایط بیمار از ایمپلنت مناسب برای هر فرد استفاده نماید .

5- تبلیغاتی که امروزه برای ایمپلنت بکار میروند مانند : ایمپلنت یک روزه ، ایمپلنت بدون جراحی ، ایمپلنت بعد از کشیدن دندان ، باید با رعایت اصول پایه ای جایگذاری و بارگذاری ایمپلنت همراه گشته و هدف صرفا تحویل فوری ایمپلنت و زیبایی موقتی بیمار نباشد . زیرا هدف از درمان ایمپلنت دستیابی به درمانی موفق با طول عمر بالا میباشد .

6- قرارگیری ایمپلنت در مرکز دندانپزشکی دکتر بهمن پوراقدم و یلدا بازرگان بدون درد میباشد و اکثر بیماران هیچ دردی حین جایگذاری ایمپلنت حس نمیکنند و در مقایسه با سایر درمان های دندانپزشکی از جمله کشیدن دندان برای مراجعین درمان بسیار راحت تری میباشد .

7- امروزه در کشور های پیشرفته تقریبا همه بیماران جهت جایگذاری دندان های از دست رفته از ایمپلنت استفاده مینمایند .

8-وجود فضای خالی دندان از دست رفته گاها موجب مشکلات و عوارض بسیاری بر روی سیستم دندانی فرد میگردد .

9- انجام ایمپلنت از لحاظ اجتماعی و اقتصادی به نفع فرد در بلند مدت میباشد .

10- طبق اخرین مقالات انجام آزمایشات ویتامین دی ، کلسترول و چربی خون قبل از درمان ایمپلنت توصیه میگردد .

11- در بیست الی سی درصد بیماران انجام پیوند استخوان جهت افزایش طول عمر ایمپلنت ضروری میباشد . البته در این بیماران میتوان ایمپلنت هایی با سایز کوچکتر جایگذاری نمود که این عمل گاها منجر به کاهش طول عمر ایمپلنت میگردد .

12- لقی پروتز متحرک ( دندان مصنوعی ) را میتوان به طور محسوسی توسط دو الی پنج ایمپلنت کاهش داد .

13- ایمپلنت همراه با روکش را گاها میتوان یک روزه و بدون جراحی انجام داد .

14- ایمپلنت دیجیتال ( ایمپلنت بدون جراحی ) میزان برش لثه را کاهش میدهد و نیاز به بخیه را حذف مینماید .

15- طول عمر ایمپلنت به کیفیت و کمیت استخوان و لثه اطراف ایمپلنت بستگی دارد و در صورت نقص در هریک از این عوامل باید جراحی های تکمیلی جهت بهبود وضعیت استخوان و لثه انجام گیرد  .

16- چندین ایمپلنت رامیتوان در یک جلسه جایگذاری نمود .و جایگذاری هشت ایمپلنت به طور میانگین ممکن است در کل نیازمند دوساعت زمان باشد.

18-در طول درمان ایمپلنت در هشتاد درصد مواقع میتوان از زمان کشیدن دندان تا زمان تحویل روکش ایمپلنت از پروتز های موقت به منظور حفظ زیبایی فرد استفاده کرد.

17- برای کسب اطلاعات بیشتر مقالات ذیل را مطالعه فرمایید .

مهمترین ابهامات مراجعین که قبل از مراجعه به دندانپزشکی بهتر است رفع شود

  1. با توجه به مسایل تحریم بهتر است ایمپلنت کره ای کار کنیم ،ایمپلنت های سوییسی و آمریکایی در ایران وجود ندارد:این جمله کاملا اشتباه میباشد زیرا در طول چند سال اخیر نود درصد برندهای ایمپلنت به طور مرتب وارد میشود حتی اگر قرار بر عدم واردات به خاطر تحریم باشد چون کره نیز یک کشور خارجی میباشد  ، ایمپلنت کره ای نیز نباید وارد شود،همچنین روابط ایران با کشور سوییس بسیار بهتر از کره میباشد و اکثر کالاهای پزشکی موجود در ایران پس از چین متعلق به کشور سوییس میباشد. توجه فرمایید در جهان امروز تحریم در کالاهای با ابعاد کوچک معنی ندارد حتی اگر این کالاها به دلیل شرایط تحریم وارد نیز نشوند باز در بازار کشور وجود دارند همانند دستگاه ماهواره که شرایط بدتر از تحریم دارد و خود کشور ایران اجازه واردات نمیدهد و استفاده از آن غیر قانونی میباشد ولی نودونه درصد منازل دستگاه ماهواره دارند!!!
  2. از کجا بدانیم دندانپزشک شما چه مدل ایمپلنتی برای شما کار گذاشته است؟ایمپلنت های معروف هر کدام شکل خاص خود را دارند و با یک عکس رادیوگرافی ساده حتی چند سال پس از جایگذاری نیز قابل تشخیص میباشند.
  3. مهم کار دکتر میباشد و ایمپلنت ها هیچ فرقی ندارند زیرا همه از جنس تیتانیوم میباشند:این جمله نیز اشتباه میباشد زیرا جنس ایمپلنت ها آلیاژی(ترکیب چند فلز با هم) از تیتانیوم میباشد و فقط از تیتانیوم ساخته نشده است ، این ترکیب حالت های مختلفی دارد و علاوه بر این شکل هندسی ایمپلنتها با یکدیگر متفاوت میباشند همچنین ایمپلنتهای با کیفیت با تکنیک های خاص سطح ایمپلنت را طوری آماده سازی مینمایند که سلول های استخوانی راحت تر به این سطوح بچسبند و نیز سطح این ایمپلنت ها در ابعاد میکروسکوپیک عاری از هر گونه آلودگی میباشد لذا تحلیل استخوان اطراف این ایمپلنت ها به ندرت اتفاق می افتد. یا پیچی که اباتمنت به واسطه ی آن به فیکسچر متصل میشود بسیار مهم میباشد و این پیچ در برند های مطرح ایمپلنت به علت کیفیت بالا به ندرت میشکند. در واقع مهارت و کار دکتر بخشی از پازل ایده آل بودن ایمپلنت میباشد و هیچ پزشکی قادر به ارائه درمان ایمپلنت با طول عمر بالا با برندهای ایمپلنت ضعیف نمیباشد.
  4. میتوانم خودم ایمپلنت را تهیه کنم و به دندانپزشک جهت جایگذاری تحویل دهم:در پروسه جایگذاری یک برند خاص ایمپلنت یک کیت که دارای حداقل چهل ابزار مختلف میباشد و نیز چندین قطعه مختلف از جمله آنالوگ ، اباتمنت ، ایمپرشن و … استفاده میشود که همگی مخصوص آن مدل و برند ایمپلنت میباشند همچنین ایمپلنت سایز های مختلفی دارد که بسته به سایز استخوان دندانپزشک مناسب ترین سایز را انتخاب مینماید لذا مرکزی که یک برند را انجام میدهد نه تنها کیت و قطعات آن برند را باید داشته باشد بلکه سایزهای مختلف آن برند نیز در این مرکز باید موجود باشد.
  5. به خاطر ترس از انجام ایمپلنت ،ایمپلنت انجام نخواهم داد:تصوری غلط و اشتباه که اکثرا گریبانگیر مردم کشورهای جهان سوم به علت عدم آموزش های صحیح میباشد ، توجه فرمایید که عدم جایگذاری ایمپلنت در فضای بی دندانی فرد را در آینده دچار مشکلات گوارشی ، دندانی ، ظاهری و سلامتی بسیاری مینماید که اگر فرض کنیم انجام ایمپلنت دردناک است (که در مرکز دندانپزشکی دکتر بهمن پوراقدم و مراکز با کیفیت بدون درد میباشد)عدم انجام آن فرد را دچار مشکلات شدید تر و دردناک تری مینماید مثلا جای خالی دندان باعث کج شدن دندانها و افزایش گیر غذایی و پوسیدگی سایر دندان ها میشود که منجر به به کشیدن و درمان ریشه سایر دندانها میشود، که این درمانها به مراتب سخت تر از جایگذاری ایمپلنت برای مراجعین میباشد.
  6. اگر مرکزی ایمپلنت را برای مدت طولانی ضمانت نماید مراجعه یه این مرکز به صلاح میباشد:همواره ضمانت طولانی مدت یکی از راههای جذب مراجع برای اکثر کسب و کارها میباشد ،صرفا ضمانت کردن به معنای ایده آل بودن درمان انجام شده نمیباشد ، بلکه بعضی از مواقع روشی برای فروش کالاهای درجه دو برای مشتریان میباشد، هیچ پزشک باتجربه ای کار درمانی را ضمانت نمیکند زیرا در کار درمانی هیچ قطعیتی وجود ندارد ، در صورتی که در آینده خود فرد دچار مشکل دیابت کنترل نشده یا پوکی استخوان شود و یا بهداشت دهان ودندان را رعایت ننماید طول عمر ایمپلنت کاهش میابد لذا پزشکان ماهر هیچکدام کار درمانی را به صورت بلند مدت ضمانت نمی نمایند ، کلام آخر در مورد ضمانت این میباشد که طول عمر ایمپلنت شما با ضمانت پزشکتان افزایش نمی یابد بلکه با انتخاب ایمپلنت خوب و دندانپزشک خوب و حفظ سلامتی بدن و رعایت بهداشت دهان و دندان افزایش می یابد.
  7. اگر در مرکزی ایمپلنت اشترومن یا یکی از پنج برند برتر  ایمپلنت باشد خیالمان راحت میباشد: این جمله اشتباه میباشد ، زیرا هر کدام از این برندها مدل های مختلفی دارند که تفاوت قیمت و کیفیت فاحشی با همدیگر دارند برای مثال در ایمپلنت اشترومن مدل neodent  کیفیت و قیمت پایین تری نسبت به SLA active دارد،سوای این مسایل در یک مارک ایمپلنت قطعات متعددی تا زمان تحویل روکش ایمپلنت استفاده میگردد که کیفیت این قطعات نیز مهم میباشد. توجه فرمایید در ایمپلنت تک تک مراحل بسیار مهم میباشند برای مثال اولین مرحله ایمپلنت که دریلینگ استخوان میباشد که در صورت استفاده از دریل هایی که بیش از حد مجاز استفاده شده اند به علت ایجاد حرارت حین دریلینگ ، استخوان دچار آسیب میشود و حتی اگر بهترین برند ایمپلنت را نیز استفاده نماییم تحلیل استخوان شدیدی اطراف ایمپلنت به وجود می آید .پس برای رسیدن به یک ایمپلنت ایده آل تک تک مراحل درمان باید ایده آل باشد و در مقاله پایین جزییات بیشتری مطرح مینماییم.

فیلم رضایتمندی بیش از پنجاه نفر از دندانپزشکی دکتر بهمن پوراقدم و دکتر یلدا بازرگان

جهت مشاهده ، بر روی ویدئوی زیر کلیک نمایید

 

 

فیلم محیط دندانپزشکی دکتر بهمن پوراقدم و دکتر یلدا بازرگان

در دندانپزشکی VIP دکتر بهمن پوراقدم و دکتر یلدا بازرگان علاوه بر ایمپلنت تمامی خدمات دندانپزشکی ارائه میشود،جهت رزرو نوبت در دندانپزشکی دکتر بهمن پوراقدم با شماره021222220000تماس بگیرید